A nyelvészek mindig is kíváncsiak voltak, hogyan tudják a gyerekek megtanulni az anyanyelvüket azáltal, hogy a felnőttek beszédjét hallják, ami tele van zavaró tényezőkkel: hezitálásokkal, motyogással és más típusú akadozással. De egy a Developmental Science folyóiratban nemrég megjelent kutatás felvetette, hogy az efféle akadozások nem csak gátoló, hanem segítő tényezők is lehetnek.
Egy kutatás, amit Richard Aslin, egy kognitív tudományokra specializálódott professzor és csapata vezetett, megmutatta, hogy a kisgyermekek a felnőtt beszédben megjelenő akadozásokat a szokatlan szavakkal kötik össze.
A kísérlet során a gyermekek az anyjuk ölében ültek és egy képernyőt néztek, amin két kép volt. Az egyik kép egy ismert tárgy volt, például egy ágy, a másik pedig egy ismeretlen, kitalált tárgy.
A gyerekek egy előre felvett hangot hallottak, ami vagy egy egyszerű folyamatos mondatot mondott, vagy egy mondatot néhány hezitálással és szünettel.
Ahogy a mondatokat lejátszották egy speciális kamera figyelte a gyerekek szemmozgását. A kutatók azt találták, hogy a folyamatos mondatok végén a rögtön arra a tárgyra néztek, amit megemlítettek, de ha a hang akadozott, rögtön az ismeretlen tárgyra pillantottak, még azelőtt, hogy az meg lett volna nevezve. Ez azért van, mert a kisgyermekek tudattalanul arra következtetnek, hogy amikor valakinek nehézsége támad egy szó kimondásával akkor valószínűleg valami ritka tárgyra utal. Egyértelmű, hogy ez a következtetés olyan dolog, amit a gyerekek a nyelvelsajátítás közben tanulnak meg. Aslin kísérletének legfiatalabb résztvevői még nem tudták, hogy az akadozások az ismeretlenek szót előzik meg, a 2 és fél évesek viszont rájöttek: az „őő…”-t valamilyen szokatlan szó fogja követni.
Szóval úgy tűnik, ami eddig csak zavaró tényezőként és felesleges információként volt kezelve, végül mégis hasznosnak tűnik. A gyermekek agya egészen elképesztő dolgokra képes nyelvtanulás terén; még a legkiválóbb fordítók és tolmácsok sem képesek olyan szinten elsajátítani egy nyelvet, ahogyan azt egy kisgyermek teszi.